Sirke ve karbonat ile nasıl temizleyici imal edilir?

Hepimiz gerek vücut temizliğimiz gerekse ev ve ofis temizliğimiz için büyük paralar ödüyoruz. Pahalı temizleyicilere ödediğimiz paraları bir yere not edersek aylık ve yıllık olarak ne kadar ödediğimizi rahatça bulabiliriz. Hemde satın alınan temizlik ürünlerinin ph değeri düşük, asiti fazladır. Aslında sağlığımız ile oynuyoruz. Aman ambalajlarına kanıp msds’lerini okumadan temizleyici kullanmayalım. Saçımız için, vücudumuz ve evimiz için hatta ofislerin ortam sağlığı ve doğamız için inceleyeceğiz. Bize zarar veren kimyasallar balıklara kadar tüm kara ve deniz canlılarına da zarar veriyor. Dünyamızın geleceği çok kısa bilim adamlarının yeni verilerine bakılır ise. Başta zehirli atıklar ve kimyasallar olmak üzere dünyamız çölleşme yolunda hızlıca ilerliyor.

Şimdi diyeceksiniz ki peki pahalı temizlik ürünleri almaz isek nasıl temizlik yapacağız? Temizlik oyun mudur? Asla tabii ki değil. Fakat evde hazırlanabilen ve çok yer kaplamayan bir iki madde ile kolaylıkla temizlik sıvıları hazırlayabiliriz. Bunlar nelerdir ve nasıl kullanılabilir?

Yataklarımızın temizliğinde karbonat kullandığımızda yatağımızı akarlardan da büyük ölçüde arındırabiliyoruz.

Halıflekslerimizde karbonatı biraz bekletip elektrikli süpürge ile süpürüp sirke ile sildiğimizde yeni halılara kavuşulacaktır. Bu aynı zamanda dezenfekte etmeyi sağlıyor. Piyasadaki dezenfektanların ne kadar pahalı olduğunu söylememize gerek yok sanırız.

Beyaz sirkeyi su ilave edip bir kavanoza koyalım. İçine bir kaç tane soyulmuş portakal kabuğu ilave edip bir kaç saat beklettikten sonra bu fresh temizlik sıvısını cam temizliğinden halı ve koltuk temizliğine, zemin temizliğine, duşa kabin cam temizliğine kadar her yerde kullanabiliriz.

h-temizlik-icin-para-odemeyin

Eskiden bilirsiniz annelerimiz vim gibi toz ovucular kullanırdı. Çok eskiler kum kullanırmış. (Kum bu arada alüminyum tencere ve aspiratör yağlarında hala iyi sonuç vermektedir. Çizilmez yüzeylerde suyla ıslatmadan kullanmak lazım. Şimdi yerini top teller aldı). Bu toz ovucuların yerine tüm lavabo, jakuzi ve küvetlerimizde ve bir çok yüzeyde karbonat kullanabiliriz. Aynı zamanda kireci nasıl önlediğini de göreceksiniz.

Buzdolabınız kokumu yapıyor sirkeli su ile silin. Kokudan eser kalmayacak.

Ispanak temizliğinde sirke ile bekletme şarttır.

Çok fazla sigara içen kişilerin her gün bir demet taze dere otu yemesi gerekir. Karaciğerlerinizin nasıl temizlendiğini ve bronşlarınızın nasıl açıldığını göreceksiniz.

Alkali su hazırlamak için içme suyumuza sabah akşam bir çay kaşığı atmamız yeterlidir.

Sirke ve karbonat karışımını uzun süre beklettiğimizde asit değeri fazlalaşır. Özellikle yangın ve su baskını geçirmiş mekanlar ve yağlı, kireçli yüzeyler için temizlik ve koku açısından idealdir. Fakat mermer ve granit yüzeylerde kullanırken ürünün bekletilmemesi gerekir hatta durulama isteyebilir. Bu tür hassas yüzeylerde arap sabunu kullanmanız daha da olumlu sonuç verir.

Yazacak konu çok fazla. Kafanıza takılan soru ve temizlik şirketleri için bizi arayabilirsiniz.

Yüksek fiyatlı temizlik kimyasallarına son. Paranız cebinizde kalsın.